Säkerhet, kvalitet och effektivitet står i centrum för Borox. Bolaget är en av de ledande tillverkarna när det gäller detaljer med hög slitstyrka som framställs på ett klimatsmart sätt. Det för att man alltid har satsat på ny teknik i produktionen, som sker i Eneryda i Småland.
I Eneryda grundar sig verksamheten på en gammal bysmedja från 1920. Även om verksamhetsområdet idag är något helt annat finns smidestraditionen och respekt för hantverket kvar. En mycket bra början för ett företag som specialiserar sig på slitstål med högsta slitstyrka. Hela verksamheten styrs från huvudkontoret i Oxelösund, där även försäljning och marknadsansvar ligger.
Sätter människor i centrum
Den globala konkurrensen är förvisso tuff, men Borox står rustade med unika värden där framförallt människorna i verksamheten spelar en avgörande roll.
– Jag tror personligen att vi skiljer oss mycket från våra kollegor i branschen då vi ser till att återinvestera närmare 100 procent av vinsten i företaget. Det gör att vi kan hålla oss i framkant när det gäller ny teknik, både inom produktion och logistik bland annat, och vi satsar enormt mycket på att skapa en trygg och god arbetsmiljö, säger Stefan Svanborg, vd och ägare.
Stefan ger flera exempel på investeringar som gjorts under de senaste åren, och som har lyft verksamheten till en ny nivå. I Småland har det bland annat byggts en ny och toppmodern logistikhall, som förbättrar arbetsmiljön och effektiviserar logistikflödet. En stor del av produktionen går direkt till Volvo Construction Equipment, som i sin tur förutsätter smidiga leveranser likväl som högsta kvalitet.
I Oxelösund har kontorslokalerna nyligen renoverats och moderniserats. All personal har fina förmåner inom friskvård. Att hålla sina medarbetare friska och glada har alltid varit viktigt för Borox och för ägarfamiljen.
Det är inte bara medarbetarna i verksamheten som man fokuserar på. Genom att tillhandahålla produkter med hög slitstyrka förbättras även arbetsmiljön och ekonomin för maskinägaren, genom färre driftstopp och ett bättre resultat.
Tar ansvar för klimatpåverkan
Borox tummar inte heller på investeringar för att minska klimatpåverkan. I det kan nämnas att man under 2023 satt upp solceller på taken till produktionsanläggningens olika byggnader i Eneryda, som täcker en betydande del av energibehovet i produktionen. Enligt Stefan är det så mycket som hälften av hela förbrukningen, vilket är en riktigt bra förbättring som fler kan inspireras av.
Borox är också noga med att välja rätt råvaruleverantörer som aktivt jobbar med att minska sin klimatpåverkan, som SSAB och Ovako.
Ännu ett viktigt kliv mot en mer hållbar verksamhet kommer att ske under nästa år då man byter ut en gasoldriven härdugn mot en elektrisk.
Alla producerande verksamheter måste ta sitt ansvar för klimatet, och arbeta för att minska sina avtryck. Det tycker Stefan är självklart, men är även medveten om att Borox gör lite mer än många andra.
– Vi ska fortsätta vara ett hållbart och schysst företag, som tar hand om vår personal och som satsar på att alltid bli lite bättre imorgon än vad vi är idag, säger Stefan.





