Tis 6 okt / År 44 / Nr 1 2026

Outmeals har allt som krävs för livsmedelsberedskap

Outmeals är ett Varbergsföretag som förser bland annat försvarsmakter med näringsrika måltider med lång hållbarhet. Inom alla områden där det krävs beredskap i form av mat som både tar lite plats och som håller länge kan Outmeals leverera bra lösningar – och maten smakar dessutom som mat brukar smaka.

Outmeals levererar stridsportioner med högt näringsinnehåll och lång hållbarhet, huvudsakligen till försvarsmakter i olika länder säger Kristoffer Eriksson, affärsområdeschef civil beredskap.

Det är en stor utmaning att producera måltider med flera års hållbarhet som dessutom behåller sin smak. Det är en av många saker som Outmeals har lyckats med. Det är mångårig erfarenhet som ligger till grund för Outmeals framgångar.

– Vår största kundgrupp utgörs av försvarsmakter i olika länder. Vi levererar stridsportioner med högt näringsinnehåll och lång hållbarhet, säger Kristoffer Eriksson, affärsområdeschef civil beredskap på Outmeals. 

För myndigheter och offentlig verksamhet

Utöver de militära stridsportionerna levererar Outmeals även till civila myndigheter och annan offentlig verksamhet. Kristoffer berättar:

– För ungefär två år sedan började vi på ett nytt spår vid sidan av det militära. Den svenska beredskapen har utmaningar när det gäller livsmedelsförsörjning. Vi började utveckla system för att trygga livsmedelsberedskap, något som allt fler kommuner nu börjar investera i. det ligger i tiden att ha en viss krisberedskap och här bör alla ta sitt ansvar, glädjande är att vi också ser att myndigheter och kommuner väljer att bygga upp beredskap nu.

Det började för Outmeals del med att en större kommun gick ut med en upphandling för att stärka sin beredskap, i det här fallet i form av ett lager med frystorkad mat. Outmeals tilldelades upphandlingen, som blev den första i sitt slag i modern tid. Efter det har fler kommuner genomfört liknande upphandlingar, ett antal myndigheter och regioner har gjort samma sak.

– Vi har lite olika lösningar avseende beredskapsmåltider, där vi bland annat har frystorkade måltider i storpack. Den lösningen säljer vi mest av. Det som är unikt med just våra frystorkade måltider är att de håller i 27 år från produktion, utan tillsatser. Det har vi lyckats lösa bland annat med hjälp av innovativa förpackningsmetoder. En annan stor fördel är att det är enkelt att hantera den frystorkade maten rent logistikmässigt, då väldigt mycket mat tar lite plats.

Outmeals beredskapsmåltider är avsedda för att användas under extrema situationer men kan även användas i kundernas normala verksamhet.

Krismåltider med naturlig omsättning i verksamheten

För samma målgrupp, det vill säga myndigheter och offentlig verksamhet, har Outmeals utöver beredskapsmåltider även ett system för krismåltider.

– Krismåltider är ett helhetskoncept med alla komponenter som behövs för att kunna tillaga en hel måltid i storkök, när det råder extrem livsmedelsbrist. Här är hållbarhetstiden kortare, men tanken med systemet är att man ska använda det under produkternas livstid, och då ersätta med ett nytt lager. Så skapas en nästan kostnadsneutral rotation på krismåltiderna, samtidigt som man alltid har beredskap. Fördelarna är att maten kommer till användning över tid, den smakar ungefär som mat brukar i en skolmatsal till exempel, och samtidigt undvika onödigt svinn som man riskerar att få vid beredskapshållning. Det viktigaste är att krisberedskapen tryggas, berättar Kristoffer.

Outmeals fortsätter att vidareutveckla sina system för både militära och civila applikationer.

– I en tid av förändring bör alla ta sig en titt på sin egen beredskap, påminner Kristoffer Eriksson avslutningsvis.