Tis 6 okt / År 44 / Nr 1 2026

Större utbud av attraktiva boenden kräver både kommunala och privata investerare

Intresset för Sollefteå och Västernorrland är nu större än på flera decennier. Regementet I 21 ska återuppstå och det är en nyhet som skapar rörelse bland både företag och invånare. Lokaler som stått tomma ett tag börjar fyllas, nya företag etableras, en privat byggherre bygger hyresrätter i centrum och redan nu har en mindre flyttkedja satts igång.

Fotot visar utsikt från tomten på Djupövägen där framtida nybyggnation planeras.

Roger Lundin, vd för Sollefteås kommunala bostadsbolag Solatum, är mycket entusiastisk inför allt som planeras och som redan är igångsatt i Sollefteå.

– Det som planeras är oerhört stort för Sollefteå. Kommunen har avfolkats under de senaste decennierna, men nu kan den trenden vända tack vare de stora investeringar som ska göras. Den största är återupplivandet av regementet, men det pågår flera andra stora satsningar parallellt, säger Roger, som i första hand åsyftar Unipers etablering av en produktionsanläggning för grönt flygbränsle samt byggnationen av det nya hyreshuset.

– Det är väldigt länge sedan det byggdes nya hyresrätter i Sollefteå, fortsätter han. Att det nu dessutom är en privat byggherre som bygger gör det extra intressant.  För att skapa fler attraktiva boenden i hela Sollefteå så behövs både kommunala och privata investerare.

Nybyggnation kan bli aktuellt

Solatum har bostäder i alla delar av kommunen, och närmare bestämt i Sollefteå, Långsele, Graninge, Helgum, Ramsele, Näsåker, Junsele och Undrom.

Just nu pågår ingen nybyggnation av inom allmännyttan, men i investeringsplanen för kommande år finns planer på ombyggnad av flertalet tomma lokaler till bostäder. Dessutom är behovet av tillgängliga bostäder för äldre är stort och kommer att öka framöver.

– Vi har inom Solatum en centralt belägen tomt som vi har för avsikt att bebygga framöver. Än är det inte fattat beslut om vad som ska byggas eller när det blir, vi behöver se hur marknaden utvecklas först, säger Roger Lundin.

Just nu väntar man på Solatum på att se hur mottagandet blir för de nybyggda 56 bostäderna som den privata byggherren SM Fastigheter färdigställer i år. Därefter blir det mer aktuellt att fundera på byggnation i större omfattning även inom allmännyttan.